Medailonky lektorů

Seznamte se s některými z našich lektorů a lektorek stáží Otevřené vědy.

Miroslav Kolařík

fotografie studenta
Stáž: Identifikace mikroskopických hub a studium jejich sekundárních metabolitů
Ústav: Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.

Na čem konkrétním ve svém výzkumu pracujete?

Věnuji se výzkumu taxonomie, diverzity, ekologie a evoluce několika skupin hub, které mají význam pro lidstvo. Dlouhodobě studuji mikroorganismy žijící v symbióze s kůrovci a jiným hmyzem. Zde se snažím pochopit jakou úlohu hrají symbiotické mikroorganismy v soužití s hmyzím partnerem a jak v evoluci došlo k této symbióze. Dále se věnuji výzkumu diverzity (popisy nových druhů), evoluce a hostitelského spektra rostlinných patogenů z rodu Claviceps (námel). Jednou z otázek například je, jestli námel na žitu (závažný patogen působící otravy konzumentů) napadá také další traviny a naopak.  Také se zaměřuji na studium přírodních látek (sekundárních metabolitů), které houby produkují. U těchto látek se hledá potenciální využití ve farmacii, zemědělství a potravinářství. Fascinují mne málo studované linie hub. U nich nacházíme velkou diverzitu dosud nepopsaných rodů a druhů a s tím s pojený velký počet dosud nepopsaných chemických látek.

 Proč vedete stáže pro středoškoláky a co Vám to přináší?

Otevřená věda je jedna z forem popularizace, o kterou se obecně snažíme.  Díky programu OV máme k dispozici šikovné ruce, které umožní sběr velkého množství dat, kterého bychom jinak nebyly schopni. Studenti jsou velmi motivovaní a je s nimi radost pracovat, takže tato spolupráce přináší jak výsledky, tak potěšení.

Jak jste se dostal/a k vědě a práci v Akademii věd ČR?

Od malička mě zajímala příroda, chodit po lesích a loukách a sbírat přírodniny. Zároveň se mi líbila práce v laboratoři a práce s daty. Mykologie mi umožnuje přímo pracovat s přírodními vzorky a zároveň dělat „bílou“ vědu v laboratoři. Akademii věd ČR jsem si vybral zejména pro kvalitní zázemí, jak znalostní, tak přístrojové. V Akademii je možno studovat základní výzkum, a tedy mít relativní svobodu, která je nezbytná pro kreativitu. Být kreativní mě hodně naplňuje.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.