Vyhledávání

Medailonky stážistů OV 2017

Zuzana D., 18 let

fotografie studenta Danihelková Zuzana

Stáž: 1.058 Seznamte se s klíštětem
Škola: Gymnázium J.V.Jirsíka


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Myslím si, že tento projekt mi může přinést spoustu nových zkušeností a vědomostí, a zároveň by mi dal představu o tom, jak to skutečně funguje v laboratoři či ve výzkumu. Zároveň bych díky této stáži napsala Středoškolskou odbornou činnost. Nejvíce mě zaujalo to, že bych se naučila metody využívané pro detekci nemocí jako je Lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida a odchyt klíšťat ve volné přírodě.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Lék na HIV - protože je to nevyléčitelná nemoc, na kterou se umírá, lidé jsou často nakažení jen proto, že jim partner o nemoci neřekne. Myslím si, že je to jedna z mála nemocí, u kterých vzniká hysterie při zjištění, že je někdo pozitivní. Když se lidé dozvědí, že je někdo HIV pozitivní, tak často přerušují s danou osobou kontakt, i když jim vůbec žádné nebezpečí nehrozí. Často zacházejí s osobou jako s prašivou, a já bych tomu chtěla zabránit.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Poslední dva roky je mou největší zálibou skauting, kde funguji jako vedoucí. Mám svou družinku několika slečen a společně se každý týden scházíme, hrajeme hry, chodíme na výlety a podobně. Vždy si ráda zatancuji, navštívím divadlo či kino, nebo se vypravím do přírody. Pokud mi čas dovolí, jedu s naším biologickým kroužkem na exkurzi, nebo se zúčastním laboratorních cvičení.