Vyhledávání

Medailonky stážistů OV 2017

Lucie Š., 21 let

fotografie studenta Švamberová Lucie

Stáž: 6.173 Inverzní problém tlumených dynamických systémů
Škola: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Věda mě dlouhodobě zajímá a chtěla bych se vědecké práci věnovat i do budoucna. Z konkrétních odvětví mi je nejbližší matematika (kterou i studuji na VŠ) a fyzika, a na tématu této stáže se mi líbí, že hodně souvisí s matematikou, ale výsledky mají spoustu aplikací i ve fyzice.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Pokud by to mělo být pouze v mém oboru, nejvíc by se mi líbilo objevit nějaké srozumitelné a elegantní řešení slavného problému důkazu Velké Fermatovy věty. Důkaz už sice úspěšně dokončil Andrew Wiles, ale má nějakých 200 stran a údajně mu rozumí jen pár set matematiků na celém světě, a přitom jde o zajímavý a navíc snadno formulovatelný problém, kterým se matematici zabývají už po celá staletí.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Zajímám se o docela dost oborů přírodovědných i humanitních - jak už jsem napsala, nejblíž je mi matematika a fyzika, ale kromě toho ráda čtu i třeba o historii, chemii, lékařství, umění, filosofii, politice... Ráda poslouchám hudbu, cestuji, baví mě posilování, občas něco napíšu, tvořím videa... Úplně nejradši ale stejně asi trávím čas s blízkými lidmi.