Vyhledávání

Karina Movsesjan je nejlepší mladou vědkyní Evropy

Osmnáctiletá studentka z České republiky Karina Movsesjan, která se loni zúčastnila naší stáže v rámci projektu Otevřená věda v Ústavu organické chemie a biochemie
AV ČR, získala prestižní cenu pro mladé vědce v soutěži EUCYS. Porota ocenila její biochemický výzkum mutace proteinu RAD51.

 

Karina Movsesjan absolvovala v roce 2016 roční stáž Otevřené vědy s názvem DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Dr Valery Andrushchenko. Studentka biochemie na Masarykově univerzitě se může pochlubit již několika vědeckými cenami, mimo jiné Českou hlavičkou nebo hlavní cenou v soutěži Intel ISEF.

 

Soutěže EUCYS - European Union Contest for Young Scientists – se letos zúčastnilo více než 120 studentů. Součástí ocenění je nejenom vysoká finanční odměna, ale i stáže v mezinárodních výzkumných organizacích. Češi se soutěže účastní od roku 2000. Karinin aktuální výzkum, za který byla oceněna, může do budoucna pomoci s léčbou nádorových onemocnění.

 

   Karina na stáži Otevřené vědy  v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v roce 2016

 

 

Cílem otevřené vědy je mimo jiné umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe a nadchnout je pro vědeckou práci, proto jsme rádi, že naši absolventka dosáhla tak mimořádného úspěchu. Nové stáže na rok 2018 budeme vypisovat v průběhu letošního podzimu. Sledujte náš web.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                  

Úvodní foto: Vítězka EUCYS 2017, zdroj: Flicker EUCYS 2017


 

27. 9. 2017

Rekordní počet přihlášek na studentské stáže

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda jsme letos přijali rekordní počet přihlášek. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Největší zájem byl o stáž Velká síla malých RNA v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, na kterou se přihlásilo 70 studentů.

Young Chemist Award

Pro studenty středních a vysokých škol a doktorandů je určena soutěž Young Chemist Award, kterou vypsala společnost Metrohm. Studenti mají možnost hlásit se do soutěže s prací z oblasti titrace, iontové chromatografie, spektroskopie v UV-VIS-NIR-IR oblastech, Ramanově spektroskopii nebo elektrochemii. Termín odevzdání práce je 30. 6. 2018.

Tipy, jak uspět s výběrem stáže

Na odevzdání přihlášek na vědecké stáže pro středoškolské studenty zbývá posledních pár dní. Proto jsme pro vás sepsali tipy, které vám pomohou zvýšit vaši šanci přijetí na stáž a odstartovat vaši kariéru na Akademii věd ČR.

Vybíráme 5 stáží pro rok 2018

Do konce listopadu je možné přihlásit se na studentské vědecké stáže na Akademii věd ČR. Středoškoláci z celé republiky si mohou vybírat z nabídky stáží z nejrůznějších vědních oborů, například biologie, chemie, fyziky, historie, filozofie, geografie a mnoha dalších. Na výběr jsou i úzce specializované oblasti jako je nanomateriálová věda nebo robotika.

Registrace na stáže spuštěna!

Spustili jsme registrace na stáže projektu Otevřená věda pro studenty středních škol. Studenti se mohou na vybranou stáž hlásit prostřednictvím DATABÁZE STÁŽÍ a to do 30. 11. 2017. Výčet oborů je pestrý, stáže se zaměřují mimo jiné i na chemické technologie, historii, filozofii, geografii či IT.

OSOBNOSTI ČESKÉ VĚDY VE WASHINGTONU

Výstava o českých vědcích a vědkyních byla v rámci Festivalu vzájemných inspirací 2017 zahájena 10. října vernisáží na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Popularizační výstavy o osobnostech české vědy vznikly jako součást projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.