Vyhledávání

OSOBNOSTI ČESKÉ VĚDY VE WASHINGTONU

Výstava o českých vědcích a vědkyních byla v rámci Festivalu vzájemných inspirací 2017 zahájena 10. října vernisáží na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Popularizační výstavy o osobnostech české vědy vznikly jako součást projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.

 

České velvyslanectví ve spolupráci s Akademií věd ČR zařadilo výstavu o osobnostech české vědy do programu Festivalu vzájemných inspirací. Letošní festival představuje americké veřejnosti osobnost Gregora Mendela, objevitele zákonů dědičnosti, a jeho přínos genetickému výzkumu.

 

Na zahájení vystoupil dr. Jakub Košťál, americký vědec českého původu, odborný asistent na George Washington University, který je držitelem titulu Ph.D. z Yale University v oboru počítačové a biofyzické chemie, kde působil také jako ředitel programu tvorby bezpečnějších chemických látek v univerzitním centru pro zelenou chemii a inženýring. Ve své přednášce hovořil zejména o osobních zkušenostech a pohledu na výzkum v USA, kde žije od svých 17 let, i o osobnostech, které ho inspirovaly.

 

2600214_1807799_IMG_6080.jpg   2600248_1807801_IMG_0981.jpg

 
Popularizační výstavy Čeští vědci a jejich vynálezy a České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě jsou prezentovány nezvyklou formou originálních karikatur, jejichž autorem je ilustrátor Přemek Ponáhlý. Osobité grafické zpracování přibližuje divákům všech generací významné historické a současné vědecké osobnosti a objevy s humorem a nadsázkou.

 
K zobrazeným osobnostem patří například vynálezce polarografu a nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský, objevitel antivirotik používaných mj. při léčbě HIV/AIDS Antonín Holý, objevitel čtyř krevních skupin Jan Janský, vynálezce stejnojmenné vodní turbíny Viktor Kaplan, vynálezce měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle, farmakoložka Helena Rašková, průkopnice rentgenografie u nás Adéla Kochanovská, zakladatelka československé dětské endokrinologie Jiřina Čížková, či první ženská nositelka Nobelovy ceny v oboru lékařství, biochemička Gerty Coriová.

 

(zdroj fotografií Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, více o akci: http://www.mutualinspirations.org/)

17. 10. 2017

V Akademii věd ČR letos absolvuje stáž rekordních 169 středoškoláků

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.

Karikatury českých vědců a vědkyň zamíří do Memphisu

Výstava o osobnostech české vědy poputuje na jaře do Memphisu v Tennessee, kde se bude v květnu konat každoroční Memphis in May International Festival, který bude letos zaměřen na Českou republiku. Výstava je v těchto dnech k vidění na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, kde ji doposud vidělo více než 5 tisíc návštěvníků.

Letní vědecký kemp 2018 aneb „Škola v přírodě pro dospělé“ Náhled Zavřít Náhled Zavřít

Učitelé, pozor! Přemýšlíte nad tím, kterak oživit a inovovat výuku přírodovědných oborů tak, aby Vaše žáky a studenty bavila? Pak čtěte dále. Akademie věd ČR v srpnu opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. 

Rekordní počet přihlášek na studentské stáže

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda jsme letos přijali rekordní počet přihlášek. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Největší zájem byl o stáž Velká síla malých RNA v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, na kterou se přihlásilo 70 studentů.

Young Chemist Award

Pro studenty středních a vysokých škol a doktorandů je určena soutěž Young Chemist Award, kterou vypsala společnost Metrohm. Studenti mají možnost hlásit se do soutěže s prací z oblasti titrace, iontové chromatografie, spektroskopie v UV-VIS-NIR-IR oblastech, Ramanově spektroskopii nebo elektrochemii. Termín odevzdání práce je 30. 6. 2018.

Tipy, jak uspět s výběrem stáže

Na odevzdání přihlášek na vědecké stáže pro středoškolské studenty zbývá posledních pár dní. Proto jsme pro vás sepsali tipy, které vám pomohou zvýšit vaši šanci přijetí na stáž a odstartovat vaši kariéru na Akademii věd ČR.